Home | Road to mystic
Road to Mystic
Regulamin konkursu Road to Mystic 2025
-
Detection
Speed/thrash metal
Detection to speed/thrash metalowy zespół ze Szczecina powstały w 2023 roku. Rok później premierę miała ich pierwsza EPka „First Blood”. Kapela łączy ze sobą różne podgatunki metalu, stawiając na szybkość, melodyjność i agresję.
-
Technophobia
Crossover Thrash Metal
TECHNOPHOBIA – To świeża formacja z Bydgoszczy, łupiąca post-apokaliptyczny CROSSOVER THRASH METAL!!! Załoga wydała swoją debiutancką EP-kę ANTI-HUMAN TERROR pod koniec zeszłego roku, która zbiera bardzo pozytywne recenzje. Chłopaki dostały się do ćwierć finałów Road To Mystic, a zespół ma już za sobą szereg koncertów min. z Nagłym Atakiem Spawacza, Tassack, Hyperia, Herzoga, Chaingun.
-
Humanfall
Melodic Metal / Core
Humanfall powstał w 2022 r. w Warszawie. Zespół łączy różnorodne gatunki i odmiany metalu, od klasyki, przez core, djent, czy elementy progresywne. W 2024 r. grupa nagrała pierwszą płytę EP z singlami „North”, „Hope” oraz “Too Fast”, ciepło przyjęte przez publiczność za pośrednictwem mediów społecznościowych zespołu i prezentujących go rozgłośni. W składzie Remigiusz Baczewski (wokal), Jarosław Bystry (gitara), Mateusz Przeniosło (gitara), Krzysztof Banach (gitara basowa) oraz Michał Wróblewski (perkusja) Humanfall rozpoczął koncertowanie. Przygotowuje się również do nagrania pierwszej długogrającej płyty.
-
Everything is Fire
Death Metal
Everything is Fire powstało z inicjatywy Radka i Kuby.
Pod wpływem muzyki takich kapel jak Hate Eternal, Ulcerate, Suffocation, Masachist oraz wielu innych Death Metalowych klasyków stworzyli szkice pierwszych numerów. W 2022 do składu dołączyli Piotr i Michał. Po tym, jak utwory nabrały finalnego kształtu, zespół postanowił zarejestrować swoje pomysły oraz wydać je w postaci debiutanckiej EP „I” w 2024. -
MIAM
Metal / HC
MIAM powstał w 2018 roku w Kopenhadze. Założycielami byli – Maciej Tworek (g,v), Piotr Fronek (g,v) i Lasse Buch (dr). Zaraz po zadebiutowaniu na scenie w Underwerket i wydaniu Epki (Meanwhile in a Microwave), MIAM przeniósł się do Warszawy gdzie do dziś tworzy i licznie koncertuje. W 2019 ukazała się druga Epka zespołu „Oh My God! She’s So Pretty”. W trakcie Pandemii zespół rozpoczął pracę nad albumem „Gimp”. W tym okresie przez zespół przetoczyło się wielu świetnych muzyków. Płytę „Gimp” stworzyli Maciej Tworek, Piotr Fronek oraz Nikolay Khawlin (dr). „Gimp” ukazał się na początku 2022, zespół od tego czasu uaktywnił się mocno grając koncerty w całym kraju, w różnych składach i konfiguracjach. Aktualnie zespół w skonsolidowanej już formie – Maciej Tworek (g,v) / Piotr Fronek – (b,v) / Mateusz Pacholczyk (d,v) pracuje nad kolejnym albumem.
-
Species
Technical Thrash Metal
Species to warszawskie trio wykonujące Technical Thrash Metal powstałe w 2018 roku. W drugiej połowie 2022 roku nakładem Awakening Records ukazał się ich debiutancki album zatytułowany „To Find Deliverance”, który spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno w kraju jak i za granicą, co poskutkowało jego winylowymi i kasetowymi reedycjami. W 2023 roku zespół promował album koncertami w całej Polsce (a także Danii i Szwecji), w tym trasą u boku Aquilli i Armagh zwieńczoną występem na Thunder Fest vol. X, czy supportem przed Municipal Waste. W 2024, poza koncertami w Polsce oraz występem na Węgierskim Insane Hellride Festival, skomponowali także nową płytę, którą obecnie kończą nagrywać.
-
Rät King
Heavy Metal
Rät King – w naturze to rzadkie, tajemnicze zjawisko, będące grupą szczurów,
związanych ze sobą ogonami z nieznanych przyczyn. W folklorze zjawisko
rozumiane jako zły omen.
Pod względem undergroundowej sceny klubowej z kolei to paczka czterech
maniaków heavy metalu.
Przez 4 lata działalności zespołu zagraliśmy wiele koncertów, w tym w legendarnym,
Londyńskim pubie Cart & Horses (miejscu narodzin Iron Maiden), w Klubb
Fredagsmangel w Sztokholmie oraz Barrack Music Club w Pradze.
Wszyscy mieszkamy w pobliżu Katowic, stolicy województwa śląskiego. Istniejemy
od jesieni 2020, od tego czasu nieustannie tworzymy oraz szlifujemy do perfekcji
nasz autorski materiał, który obejmuje dwa wydawnictwa:
– EP-kę – „We Are The Rät King”, wydaną w 2022 roku
– LP, „Rat City”, który ukazał się 3 maja 2024 roku.
Definiują nas dwa główne wokale, groteskowe, fantasmagoryczne teksty i sceniczna
prezencja lat 80-tych, co razem czyni nas tym, czym jesteśmy – zespołem, który
oddaje hołd vintage heavy metalowi.
Nie musimy przebierać się na scenę, bo tacy właśnie jesteśmy. Metalowi maniacy,
którzy robią co w ich mocy, aby utrzymać scenę przy życiu, oddając jej całe serce i
pasję.
Inspirujemy się różnymi klasycznymi zespołami, co daje nam unikalną, wypełnioną
brzmieniem lat 80-tych, niepowstrzymaną heavy metalową maszynę. -
Fright Night
Gothic Metal
Fright Night to otwocko-warszawski zespół inspirowany kinem grozy, łączący elementy rocka gotyckiego, heavy metalu i punk rocka. Ich najnowszy album Some Are Born to Endless Night, wydany 1 sierpnia 2024 roku, zdobył świetne recenzje, w tym wyróżnienie w magazynie Metal Hammer. Charakterystyczne dla ich twórczości są mroczne brzmienia, wyraziste teksty oraz liczne nawiązania do klasycznych horrorów.
W lipcu 2024 roku zespół wystąpił na Castle Party Festival w Bolkowie, świętując jubileusz 30-lecia tego kultowego wydarzenia.
-
Grimoire
Heavy metal
Wrocławska kapela w 2021 roku poczęta jako wpadka na jednym z serii dzikich, szalonych jamów przez Eryka Jakubczyka, Aleksandra Hybś, Filipa Małża i Jakuba Zajkowskiego. Owoc uprawiania spontanicznej miłości do muzyki dojrzewał w promieniach Speed/Thrashu, klasycznego Heavy, Hard Rocka, U.S. Power Metalu, jak również Doomu, Progresji, a nawet Psychodelii. W 2023 roku powstało z tego trójkawałkowe EP „THREATS”, które muzycy natychmiast zaczęli nagłaśniać koncertując w wielu polskich miastach. Aktualnie grupa promuje swój debiutancki album „Lovehunt”, na którym stanowczo odchodzą od speedowych korzeni na rzecz romansu z progresją i eksperymentami z formą tradycyjnego heavy metalu.
-
Sunday at 9
Groove Metal
Sunday at 9 to założona w 2020 roku, trójmiejska kapela wykonująca muzykę wpisującą się w ramy szeroko pojętego metalu, z wyraźnymi wpływami groove metalu i metalu progresywnego. Z nadejściem roku 2024 wydany został długogrający debiut – „Chosen, Obeyed, Forgotten” będący muzycznym i lirycznym wyrazem sprzeciwu i obrzydzenia wobec dążenia do władzy i elitaryzmu.
-
Wieczny Mróz
death/thrash metal
Chłodny metal z mroźnego miasta Łódź. Przywdziani w szaty prezentują siarczyste riffy, agonalne okrzyki i pulweryzujące bębnienie, nie stronią od klimatycznych, wyziębiających wstawek. Od 2022 roku tworzą wyziębiające kompozycje, pierwsze z nich – EP „Wieczny Mróz” opublikowane w 2023 roku to 19 minut chłodnej atmosfery zawartej w sześciu utworach. Singiel „Litość” nagrany na setkę i wydany w 2024 roku, to dwa bezlitośnie death metalowe kawałki które posiekają was na strzępy.
-
Diving Stove
Thrash/Gruz Metal
Diving Stove to Warszawski skład zawiązany w 2021 roku.
Specjalizujemy się w produkcji i dystrybucji maksymalnie energicznego Thrashu, chociaż naszą muzykę określamy również jako Gruz. Regularnie gramy koncerty nabierając doświadczenie sceniczne. Jesteśmy młodzi i bardzo zdeterminowani, kochamy grać na żywo i wykorzystamy każdą okazję żeby móc się zaprezentować przed szerszą publiką.
-
Wardust
Blackened Death Metal
Polski zespół blackened death metalowy, założony w 1992 roku, znany jako Anathemized. W 2013 roku przekształcił się w Wardust wraz z wydaniem EP “Na Orła cześć!”. Tematyka utworów krąży wokół polskiej historii, czasów przedchrześcijańskich, wojny i wewnętrznych ludzkich zmagań.
-
Riese
Death Metal
Dyskografia:
Demo – “Riese from the Grave” – 2022r.
EP – “Sudden Strike” – 2024r.Początki Riese, to rok 2013. Pomysł na kapelę powstał w dniu ostatniego wspólnego koncertu mojego i Sproketa w szeregach Deadthorn. Wymarzył nam się 😉 projekt z prostym, oldschoolowym graniem i postanowiliśmy go zrealizować. Sproket zajął miejsce za garami, ja na gitarze. Jako basista dołączył do nas Piotr „Faja” Nowicki. W tym właśnie składzie powstały pierwsze szkice trzech utworów z naszej demówki. Niestety nie utrzymaliśmy tego składu długo. Po odejściu Faji postanowiliśmy poszukać pałkera. Dołączył do nas Przemo, a Sproket przeszedł na wokal i bas. W 2020 roku drugą gitarę dołożył Żaba. W tym składzie dotrwaliśmy do 2021 roku, gdy z powodów prywatnych odeszli Sproket i Przemo. W 2022 do składu dołączyli: StH- bas, Simon- gary, a wokale Sinner. W 2024 na wokal wszedl Fryczu, a na bas Woju.
-
TERSHA
thrash/progressive metal
TERSHA to zespół założony w 2012 roku w Gdańsku przez Krzysztofa Głażewskiego i Krzysztofa Ciupę. Czerpiąc inspirację z klasyki gatunku, Tersha stworzyła unikalne brzmienie, które łączy w sobie heavy, power i thrash metal.
Od 2020 roku w składzie zespołu są: Krzysztof Głażewski (wokal), Krzysztof Ciupa (gitara), Patryk Jarzembowski (bas), oraz gościnnie Max Matusewicz (perkusja). W kwietniu 2017 roku Tersha wydała EP-kę „Druglord”, a pół roku później pierwszy długogrający album „Aim And Fire”. Zawiera on jedenaście autorskich utworów.
W 2024 roku zespół rozpoczął nagrania do najnowszego albumu „Human Form”, na którym znalazło się dziewięć autorskich utworów. Do tej pory opublikowany został singiel „Aftershock”, który zapowiada premierę albumu w 2025 roku. -
XificurK
Black Metal
XificurK to Gdyński zespół, który powstał 13 października 2019 z potrzeby wyrażenia swojej niechęci do obecnej „pięknej sceny black metalowej” (z nielicznymi wyjątkami) przez Temirę i Sitre, odcinając się wręcz od jej nazwy, która obecnie jest używana jak szmatka do wycierania każdej mordy. Nazywając to co robią The Blacakest Metal, sugerując tym powrót do korzeni, braku ram i wolności ekspresji gatunku.
24 Grudnia 2019 wypuszczają pierwszą EP „1”, która otwiera pierwsze drzwi na znajomości w scenie undergroundowej. 9 Kwietnia 2020 pojawia się EP „1410”, która dzięki swojemu przyjęciu tworzy potrzebę rozszerzenia składu aby umożliwić granie na żywo. Jednak człon zespołu Temira oraz Sitre pozostają wciąż anonimowi.
Zespół zaliczył kilka większych i mniejszych imprez między innymi:
11 czerwca 2022 – The Last Words of Death XIII / 30-lecie Mortis Dei / Bydgoszcz
03 Września 2022 – Black Metal Night Festival vol. III / Szczecin
30 Września 2022 – Metal Kommando Fest vol. I / Warszawa
1 Września 2023 – Siekiera Fest ’23 / Wrocław
14 Października 2023 – XXX-lecie zespołu Arkona / Wrocław
19 Października 2024 – Until Death Takes Us IINastępnie zespół skupił się na tworzeniu kolejnego materiału. Nowy album już wkrótce, by podkreślić swoją ogólną niechęć do religii, tym razem wzięli się za stworzenie albumu o tematyce Anti-Islam.
Nowy album ukaże się 1 kwietni 2025, jednakże chcielibyśmy już dziś w formie zaufania podzielić się nadchodzącym albumem.
Dwa utwory [Into Eternal Suffering oraz Blackthirst (Like Rivers of Hate)] mają tekst napisany przez Svartalva (ex-Gehenna, ex-Satyricon, Nocturnal Breed, tekściarz w 1349 i więcej)
https://www.dropbox.com/scl/fo/2q6uvgb6lk7jmercn3q67/AG5CdJtwvTY3kT6esbEiJ3M?rlkey=7wys4ocqfc3d6hpm22i2b34ww&st=3q2fwz23&dl=0
Pod linkiem jest album do odsłuchu.
-
Maruntuka
sludge/black metal
Maruntuka to taki trochę bękart Yoba i Eldera, porzucony i wychowany przez Mgłę. Bleki, sladże, łamańce, śluz, melodyjki, a na żywo spastyczny wpierdol. Wydali niedawno debiut o tytule „Ooz”, który zabierze Ciebie, drogi słuchaczu, w mroczną podróż do bagnistej krainy. I pamiętaj, że na nadzieję jest już za późno…
-
Axe Crazy
Heavy Metal
Heavy metalowy zespół Axe Crazy powstał w 2010 roku. W 2014 wydał własnym sumptem debiutancką EP „Angry Machines”, która w 2016 ukazała się także na winylu nakładem niemieckiej wytwórni Pure Steel Records. Drugi album „Ride On The Night” ukazał się w 2016 roku dzięki greckiej wytwórni No Remorse Records, a w 2017 w wersji winylowej, wydanej samodzielnie przez zespół (Crazy Records). W 2019 premierę miał trzeci album „Hexbreaker” wydany samodzielnie przez zespół na CD (Crazy Records) oraz w 2020 roku w wersji winylowej w barwach holenderskiej wytwórni Metal Warrior Records. Także w 2020 brazylijska wytwórnia Classic Metal Records wydała wszystkie trzy dotychczasowe albumy zespołu, wzbogacone o bonusy koncertowe i teledyski. W 2023 roku Axe Crazy nagrał czwarty album zatytułowany “Creatures On The Hunt”, wydany na CD oraz winylu przez Crazy Records. Zespół dużo koncertuje, pojawił się także na kilku zagranicznych festiwalach (Trveheim Festival, Metalheadz Open Air, Heavy Metal Thunder Festival, Running Free Festival) oraz dzielił scenę z min. Manilla Road, Satan, Praying Mantis, Q5, Witchfynde, Tysondog, Mindless Sinner, Pokolgep, Blitzkrieg, Jag Panzer, Skull Fist, Evil Invaders, Holy Mother, Enforcer, Stallion, Visigoth, Midnight Priest, Air Raid, Roadhog, Hellhaim i wieloma innymi.
-
Ravna
blackened sludgecore
Czteroosobowy sabat znad morza kreujący własną wizję metalu ekstremalnego.
Do kotła ze sludge/blackową smołą wrzucają elementy wszystkiego co eksperymentalne i progresywne, ochoczo sięgając po wpływy innych muzycznych gatunków. Czasami pomiędzy gęstymi riffami poleci djent w łamanym metrum, innym razem saksofon, śpiew gardłowy lub jazzowa harmonia. Wszystko podane w psychodeliczno-okultystycznej otoczce. -
Astrokot
drony, ambient, psychodela, krautrock
6.I.2018 – mój pierwszy solowy spontaniczny koncert pod nazwą Astrokot w poznańskim klubie Pod Minogą,
IX.2018 – Przesada (sublabel Trzech Szóstek) wydaje mój materiał demo/EP,
IV.2020 – wychodzi album „Astrokot i Przyjaciele z Odległych Galaktyk” w wydawnictwie Opus Elefantum Collective (oceniony na 7-8/10 w Polifonii Bartka Chacińskiego).
Od tej pory dzieliłem scenę z takimi artystami jak Lonker See, Alameda, Ciśnienie czy Ugory oraz grałem na licznych festiwalach: Uroczysko 2018, 2019, 2021, 2022 i 2023, Boski Fest 2018, RóBSzuM 8, Filozofikon 6, Rifffields 2022, Red Smoke Festival 2023. -
Sexycutts
Psychoromantic grunge
Sexycutts to zespół w którym melancholijne melodie spotykają się z garażowym riffami i ciężką psychodelą, echa przeszłości zatopione we współczesnym syfie.
Piosenki o miłości, tęsknocie,
Życiu i śmierci
Raz wykrzyczane, raz wyszeptane do ucha jak słodka melodia układająca do wiecznego snu. Zespół działa od 2 lat w ciągu których zagraliśmy dziesiątki koncertów w Polsce m.in na Fląder Festiwal -
Czernina
Experimental chaotic black metal
Czernina – projekt założony w 2018 roku, początkowo wykonujący klasyczny, drugofalowy black
metal; z czasem ku wpływom takich gatunków jak : sludge/grindcore/thrash/dark hardcore/noise
zespół skleja wszystko w całość i wychodzi absolutny kwas (w dobrym tego słowa znaczeniu).
W marcu 2024 ukazał się ich drugi długogrający album pt. „Na Pograniczu Usidlenia”. -
Mercurius
Metal Alternatywny
Mercurius to zespół z Tarnowa, którego muzyka wyróżnia się wyjątkowym
klimatem, doskonale balansującym między ciężkim i mrocznym brzmieniem, a
subtelnymi aranżacjami. Zespół jest napędzany żądzą kreatywności, zawsze otwarty
na nowe inspiracje i niezależny od utartych szlaków. Dorobek zespołu obejmuje wiele zagranych koncertów, przeglądów oraz festiwali ogólnopolskich. Jury oraz publiczność wielokrotnie doceniali jego występy, co zaowocowało zdobyciem wysokich miejsc na podium. 28 lipca 2023 roku Mercurius wydał debiutancki album o nazwie „The Anatomy of
Depression” . Zespół jest obecnie w trakcie trasy promocyjnej.Najważniejsze Nagrody/Wyróżnienia:
Wacken Metal Battle 2024 (Pólfinał)
Liga Rocka 2024 (Półfinał)
Antyfest Antyradia 2023 (Półfinał)
Festiwal Scyzoryki 2022 – Kielce (Nagroda Publiczności)
Festiwal Rockowy Error 2022 – Barczewo (I miejsce)
Festiwal Garaże 2022 – Szczecin (III miejsce)
Rockowisko Zwierzyniec 2019 – Zwierzyniec (II miejsce) -
Impermanence
technical death metal/black metal
Zespół założony w Krakowie w 2023 roku. W swojej twórczości łączy techniczny death metal z elementami black metalu. Warstwą liryczną nawiązuje do przemijania i kruchości życia. Na koncie zespołu znajdują się dwa single „Apocalypse” oraz „Fugitive”. Skład przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty.
-
Romantyczny Wieczór
deathgrind
Powstały w 2018 roku w Olsztynie Romantyczny Wieczór to miły i wesoły zespół deathgrindowy.
Nasza muzyka to groteskowe połączenie brutalnych riffów i wesołych tekstów.
W 2022 roku wydaliśmy EP-kę „Sympatyczne Melodie”, a w 2024 split z zespołem Spowiedź Chama „Sława i Dolary”. Znalazł się na nim utwór zatytułowany „Zapach Babcinego Ciasta”, który nieoczekiwanie stał się wielkim przebojem. Wcześniej nagraliśmy naszą interpretację piosenki „Po co ja za Tobą biegam?” z repertuaru Trubadurów, która znalazła się na składance „Grindcore Tribute to Krzysztof Krawczyk”. Jesień zeszłego roku przyniosła „Grzyby” czyli singiel, będący zapowiedzią powstającejgo longpleja.
Całą naszą twórczość realizujemy w duchu DIY – od nagrań po wydawnictwa.
Chcesz nas usłyszeć na Mysticu? Jesteś miłośnikiem babcinych ciast, romantycznych zachodów słońca i deathgrindu? Zagłosuj! Nie pożałujesz! -
Loveworms
post-punk, crank-wave
Świeży, post-punkowy lot z Gdańska zafascynowany brexitcore’owym odrodzeniem tego gatunku. Powstali w styczniu 2024 a już mają nagrany debiutancki album i są gotowi na to, żeby odpalić rakietę. Inspirują ich Dry Cleaning, Viagra Boys, Amyl & the Sniffers, Protomatyr. W składzie młodość i energia oraz doświadczenie i charyzma. Zagrali już krótką traskę po PL. Debiut na Fląder Feście został przez niektórych okrzyknięty odkryciem festiwalu. Ich debiutancka płyta wychodzi w 2025 w legendarnej wytwórni, której nazwy jeszcze nie mogą zdradzić.
-
Hydra
Doom/Occult
Hydra to połączenie surowości Black Sabbath i przebojowości Kiss. W 2020 roku wydali świetnie przyjęty debiut “From Light To The Abyss”, pełen potężnych, doomowych riffów oraz zapadających w pamięć melodii. Płyta ukazała się również na winylu pod koniec 2021 roku. W lutym 2022 roku światło dzienne ujrzało ich drugie wydawnictwo zatytułowane “Beyond Life And Death”, które podobnie jak poprzedniczka zostało wydane nakładem labelu Piranha Music. Zespół kontynuuje na nim znaną z debiutu konwencje melodyjnego i przebojowego doom metalu.
W tym roku zespół wydał EPkę „Into The Night”, która już zdążyła zebrać wiele pozytywnych recenzji! Trzy premierowe utwory i trzy doomowe hity do wspólnych śpiewów pod sceną. Hydra nie ukrywa swojej fascynacji tradycyjnym doom metalem, ale tym razem uderza w jeszcze większy romans z przebojami rodem ze złotych lat hard rocka. -
Kra
melodic black metal, blackened death metal
Pomorsko-Warmiński skład powstały w 2019 r., początkowo w trzyosobowym składzie – Jakub G., Paweł P. i Paweł T. Pierwsze próby, wynikające z chęci twórczego wyrzucenia z siebie złości i żółci, poskutkowały wytworzeniem wspólnej, klarownej wizji tworzenia muzyki. W początkowym okresie istnienia zespołu przewinęło się przez niego kilku gitarzystów, ale zagrało dopiero wtedy, gdy w 2021 r. do zespołu na drugą gitarę dołączył Krzysztof S. i wniósł do niego dodatkową porcję melodyjności. Całość w 2023 r. dopięło wejście na wokal Krzysztofa W., którego umiejętności i teksty ugruntowały artystyczną koncepcję Kry.
W lutym 2024 r. wypuściliśmy EP „W ciszy i szarości”, wykonaną całkowicie w nurcie DIY. Koniem pociągowym tego projektu był Jakub G. Muzyka, którą gramy wykrystalizowała w stronę melodyjnego black metalu, w ostatnim czasie skłaniającego się coraz bardziej w stronę blackened death metalu. -
METALLUS
epic doom metal
Epicki Doom Metal majestatyczny niczym katedra, powolny niczym góra i barbarzyński niczym biceps Conana.
since 2018
HAIL !
-
Worms Of Senses
Noise/Rock
Worms of Senses: noise-rockowe power trio łączące popową wrażliwość z progową perwersją. Usłyszycie tu ziarniste przestery, nieparzyste rytmy i zaraźliwe melodie.
Grupa założona została przez doświadczonych muzyków grających m.in. w Searching For Calm, Fair Weather Friends, ARRM, 52um, Fonogon czy Æther Ctrl. -
Skøv
Punk Metal
Skøv to wrocławski zespół łączący hardcore, punk i black metal w energetyczne, surowe brzmienia. Na koncie mają dwa pełnogrające albumy, kilka singli, live sesjię oraz liczne występy na polskich festiwalach i scenach klubowych. Ich teksty poruszają ważne tematy społeczne, wyróżniając się szczerością i zaangażowaniem. Skøv to głos alternatywnej sceny muzycznej, który przyciąga uwagę autentycznością i intensywnością, którą prezentuje podczas występów na żywo.
-
Diatom
metal rock
Diatom powstał w 2018 r. w Gdańsku. Od początku istnienia zespołu wiadomym było, że jego muzyka nie będzie podążała za aktualnymi trendami i wzorowała się na innych wykonawcach spod znaku progresywnego czy alternatywnego rocka i metalu. Zachowujac względną piosenkowość, zespół lawiruje między nihilizmem i pięknem, nie wahając się zapuszczać w mniej oczywiste muzyczne rejony. Dyskografia Diatom składa się z wydanego w 2018 r. mini albumu „Diatom” (CD) i płyty długogrającej „Sól” z 2022 r. (CD & LP) wydanej nakładem Lynx Music. Na 2025 rok zespół planuje wydanie nowego albumu, na którym jeszcze dobitniej wybrzmi jego oryginalność i bezkompromisowość.
-
Error Theory
post metal
Error Theory to wyjątkowa mieszanka ciężkiego rocka i ponętnej elektroniki przepływającej przez wszystkie odcienie ciemności.
Twórczość zespołu podkreśla trudne tematy samobójstwa, zdrowia psychicznego, zdrady, cierpienia w miłości lub jej braku. Krzysztof Szajda i Michał Górniewicz przekraczają wszelkie bariery, dotykając niezliczonych stylów, tworząc nieszablonowe kompozycje, które mogą być spokojne, hipnotyczne i melodyjne lub wyraziste, dynamiczne i ostre.
Po wydaniu debiutanckiego singla „Forbidden Muse” z udziałem Bartosza Kossowicza (Quidam, Collage) duet zaskoczył fanów mroczniejszą stroną swojej muzyki w rockowym utworze „Dragging Corpses” z poruszającym teledyskiem.
„Sky Architect” stał się trzecim singlem promującym debiutancki album Error Theory zatytułowany „The Art Of Death”. Piosenka emanuje romantyczną atmosferą, którą łatwo dostrzec w uwielbianym przez fanów teledysku. Natomiast „Unholy” to zaproszenie w odmęty mroku obudowanego potężnymi ścianami gitar, gdzie w teledysku grupa pokazuje swoje ciężkie i elektryzujące oblicze.
“Materiał muzycznie i lirycznie dowodzi po raz kolejny, że Polacy potrafią tworzyć muzykę na europejskim poziomie. To niewątpliwie jeden z ciekawszych, pozostawiających sporo refleksji, debiutów tego roku.”
Błażej Obiała, zewkultury.plKoncept album „The Art Of Death” to podróż w ukryte zakątki ludzkich cierpień, zmagań oraz emocji. Tych dodających skrzydła oraz tych sprowadzających na samo dno. Całość wydana w formie klimatycznego artbooka, po brzegi wypełniona jest zawartością uzupełniającą mroczną muzykę zespołu.
Album „The Art Of Death” był wyróżniany „Albumem Roku 2024” oraz zajmował wysokie miejsca w podsumowaniach roku licznych portali muzycznych.
-
Virya
Modern Metalcore
Virya powstała w 2023 roku z inicjatywy dwóch doświadczonych gitarzystów Wojciecha Batora i Harshy Dasari oraz perkusisty Jakuba Dąbrowskiego, którzy zamiast powielać utarte schematy, postanowili wprowadzić nowe podejście, łącząc modern metalcore z nieoczywistymi wpływami spoza świata metalu. Ich połączenie siły, techniki i emocji przywodzi na myśl takie zespoły jak Architects, Tesseract czy Twelve Foot Ninja, choć muzyka Virya wciąż idzie własną, niepowtarzalną drogą.
Po pewnym czasie drogi z Harshą się rozeszły, natomiast do zespołu dołączył Marek Bienias (wokal), którego energia na scenie i mocny, charakterystyczny głos wprowadziły jakość zespołu na nowy poziom. W 2024 roku dołączył basista Lubomyr Kosakovsky, kompletując skład i wnosząc jeszcze więcej ciężaru do brzmienia zespołu. 14.11.2024 zespół wydał debiutancką EP From The Ashes.
Nazwa Virya oznacza nie tylko pozytywną energię i determinację, ale jest też manifestem zespołu – przekonaniem, że każdy koncert to nie tylko muzyczne przeżycie, ale prawdziwe katharsis, które ma wyzwalać energię i moc w publiczności. W ich muzyce słychać echa zmagań z trudami codzienności, ale również niesłabnącą wolę walki i wiarę w sprawczość każdego człowieka. No pain, no gain.
-
Aeonian
Melodic death metal
Aeonian to formacja z Gdańska, która łączy brutalność i precyzję klasycznego death metalu z elementami groove oraz wyrazistymi melodiami. Członkowie zespołu to doświadczeni muzycy takich formacji jak Demise, Trauma, Enter Chaos, The Mangler, Hail the Seeker, Driller czy Three Eyes of the Void. Choć zespół Aeonian może poszczycić się dorobkiem związanym z wcześniejszymi projektami, ich muzyka nie zamyka się w przeszłości – z pełnym zaangażowaniem podążają za nowymi brzmieniami, nie bojąc się łączyć klasyki gatunku z współczesnymi trendami oraz eksperymentować z samplami i nowatorskimi rozwiązaniami dźwiękowymi.
-
Starless Void
death doom metal
Starless Void powstał na początku 2022 roku w Katowicach. Od samego początku i niezmiennie jego skład tworzą: Tomasz Jedziniak na wokalu (występujący także z Abnormal Sickness, Slaves of Evil oraz Hasselhoff Messerschmitt), Bartłomiej Czech na gitarze (wcześniej grający z Sandbreaker), Joanna Stebel na basie i drugim wokalu (występująca w nieistniejącym już Moulded Flesh oraz gościnnie w Digitus Medius) oraz Andrzej Bykowski (występujący w Brain Surgery oraz dawniej w Vanity Fair).
Twórczość grupy można określić jako okultystyczny death / doom metal. W sierpniu 2024 roku ukazał się zapis próby zawierający pięć utworów, z których cztery znalazły się na debiutanckim EP studyjnym. Jego premiera miała miejsce 29 listopada 2024 roku. -
Slaughter of the Souls
groove thrash death metal
Początki zespołu sięgają roku 2004. Zespół założony został przez gitarzystę Krzysztofa „Mumina” Gozdyrę i perkusistę Marka „Maro” Wącisza. Po roku do składu dołączył drugi gitarzysta Ernest „Pestka” Radzimowski. Po licznych zmianach personalnych, stanowisko basisty objął Krzysztof „Thrashu” Szydło (2007, ex-Corruption), a wokalisty Grzegorz „Melon” Wilkowski (2008, ex-Corruption).
Pod koniec 2010 roku „Slaughtersi” rozpoczęli prace nad debiutanckim albumem „MMXII”, którego oficjalna premiera odbyła się 28 września 2012 roku. „MMXII” zdobyła nagrodę SCYZORYK 2013 w kategorii „Płyta Roku Metal”.
W 2016 roku Grzegorz „Melon” Wilkowski (ex-Corruption) objął także posadę basisty i po czterech latach pożegnał się z zespołem. Na jego miejsce w 2020 roku zespół zaprosił
Jacka „Jaco” Orlińskiego, który na stałe został także wokalistą SOTS.Obecnie zespół zakończył prace nad materiałem na drugą płytę, która będzie miała tytuł „Beast in You”. Nagrania odbyły się w sandomierskim „Garażu Muzycznym” z realizatorem Marcinem „Świcą” Walczakiem, który był odpowiedzialny także za miks materiału. Mastering zrobiony został we wrześniu 2023 w „Heinrich House” Studio pod czujnym uchem Filipa „Heinricha” Hałuchy. Okładkę płyty namalowała Zuzanna Zgłobicka.
Na płycie znajdzie się 8 utworów:
1. Seven Deadly Sins
2. Good Evil
3. Summer Blood
4. All Bad Memories
5. Illusion of Truth
6. Beast in You
7. Godzilla
8. Memory of Sova Vikings -
Exist
Thrash Metal
Założony pod koniec 2014 roku Toruński EXIST, wykonuje głównie muzykę inspirowaną nową falą thrash metalu, z wtrąceniami heavy a nawet black. W składzie: Kacper Tyloch (gitara rytmiczna/wokal), Felix Jakubowski (gitara prowadząca), Kamil Mikołajczyk (bas) i Jan Szymeczko (perkusja) zaczęli regularnie koncertować od końca 2015 roku. Po kilku perturbacjach w składzie, z wkładem Marcina Nadera (bas), pod koniec 2016 roku mieli przygotowany materiał na debiutanckie EP „Get Your Own”, które ukazało się w marcu 2017 roku. Epka zdobyła bardzo dobre recenzje w Polsce i na świecie. Płyty były eksportowane m. in do USA, Japonii czy NIemiec.
Dzięki ciepło przyjętemu „Get Your Own” zespół miał okazję koncertować po całej polsce z takimi zespolami jak Nocny Kochanek, Thermit, Deathinition, Cauldron (Kanada), Lefutray (Chile), Savior, Interceptor, a nawet Tassack.
Pod koniec 2020 roku Kamila na basie zastąpił Szymon Milewski.
Na przełomie 2020 i 2021 roku EXIST zarejestrowało swój pierwszy album „In The Void We Last”, który ukazał się w formie cyfrowej 12 lutego 2021 roku, a później fizycznie nakładem SKP Records. Po wielu perturbacjach w składzie w latach 2022-2024, na stałe do składu dołączył Tymek Zadrożny (gitara prowadząca) i Krzysztof Witczak (perkusja). W lutym roku 2024, zespół miał okazję wystąpić na finale Road To Mystic, a w maju ukazała się druga płyta – Frog Bomb, będąca kontynuacją już dziesięcioletniej działalności w thrashowym undergroundzie, wydana dzięki Virulent Records -
Traces to Nowhere
metal alternatywny
Traces to Nowhere to projekt z Warszawy założony w 2010 roku. Nazwa zespołu to tytuł pierwszego odcinka serialu ‘Twin Peaks’ Davida Lyncha, który stanowi pozamuzyczną inspirację dla członków zespołu. Już od początku istnienia zespół stara się nie zamykać w jednym nurcie muzycznym. Ich muzyka to mieszanina bardzo różnych dźwięków, zaczerpniętych zarówno z post metalu i post rocka, czy industrialu, ale też z szeroko pojętej alternatywy, zahaczającej nawet o trip-hop. Dzięki odrzuceniu ram ich twórczość wymyka się schematom, oddając przestrzeń muzyce i słowom. Utwory Traces to Nowhere to przede wszystkim ciężkie, wielowarstwowe kompozycje, wzbogacone o melodyjny wokal. Zespół ma na swoim koncie dwie EP-ki i 2 pełnowymiarowe wydawnictwa: „Up to the Sun” (2018) i „Lost Tribe” (2024).
-
Królówczana Smuga
Freak Horror Folk
Jednoosobowy zespół pieśni i tańca Królówczana Smuga został powołany do życia przez pochodzącego z Biłgoraja Adama Piętaka. Muzyczna narracja prowadzona jest przez zdeformowane dźwięki gitary, przypominające stare, zakurzone i zaniedbane instrumenty, znalezione na strychu pradziada lub odkopane w ukrytej w lesie mogile. Pojawia się też głos, daleki od ‘białego śpiewu’, zbliżony do głosu sponiewieranego włóczęgi, którego gardło wiele trunków w życiu przyswoiło.
„Piętak jest kimś w rodzaju postindustrialnego szamana, a zarazem kustoszem samego siebie jako szamana. Wędruje po granicach czasu, kultury, samoświadomości i tożsamości, przestrzeni, znaku, dźwięku jako (anty)stand-uper o niepokojącym obliczu”. – Remek Mazur-Hanaj (Księżyc).
Koncertowł między innymi z Gruzją, Sznurem, Zmarłym, Lasem Trumien, Siksą, Ugorami, Porostami, Larmo, Jarzmo, Hiobem Dylanem, Martyrmachine, Schröttersburg, Duma (KE) i wieloma innymi dziwakami.
Dyskografia:
•2018 – Biełgoraj Kalwińskiego Adama [CD, Opus Elefantum]
•2020 – ODRAPDORAP [CD, Opus Elefantum]
•2021 – Żałosne [CD, Requiem Records]
•2022 – Sport Patriotyzm Militaria [CD, Requiem Records]
•2024 – Konwulsanki [CD, Zoharum]Wybrane festiwale z udziałem zamaskowanego Biłgorajaka:
• 2021 – Fala Occult Dźwięku – Puste Łąki
• 2021 – Soundrive Festival – Gdańsk
• 2021 – Avant Art Festival – Warszawa, Wrocław, Berlin/Niemcy
• 2022 – Ethniesy – Bydgoszcz
• 2022 – Underground/Independent – Białystok
• 2022 – Hrabdy Samoty – Słowacja/Jelsava
• 2023 – KODY Festival – Lublin
• 2023 – Rytuał Wieża Babel Zamęt Festival – Wrocław
• 2023 – PiotrkOff – Piotrków Trybunalski
• 2024 – Zabobony – Opole -
Kir
Black metal
Kir
Zespół założony przez muzyków Porońca i Outre, eksploruje najniższe poziomy ludzkiej natury, stłamszonej pod betonowym butem miasta. -
Defeated
Techniczny Death Metal
Defeted -Techniczny Death Metalu, powstały na fundamentach Faeces (2001). Inspirowani Obscurą i Necrophagist, charakteryzują się szybkimi riffami, dynamiczną perkusją i wyraźnym brzmieniem bezprogowego basu
-
Negative Paradise
Negative
Unique music straight from Konin
We are a three-person band that creates music with a dystopian atmosphere. The band’s main goal is to approach the most negative atmosphere possible and they don’t identify with any existing musical genre. The songs are led by low male vocals among spatial modulated guitars, monstrous bass and atomic drum hits.
-
Heresy Denied
Deathcore
Powstałe w 2011 roku Heresy Denied to poznańska grupa wykonująca deathcore, czerpiący inspiracje z różnorodnych podgatunków muzyki ekstremalnej. W swojej twórczości zespół nawiązuje do czołowych przedstawicieli ekstremalnego metalu, jak i kapel, które zdefiniowały jego nowy kierunek. W ich muzyce nie brakuje blastów, sążnistych breakdownów, połamanych riffów, akustycznych przejść, mięsistych partii gitarowych oraz brutalnych wokali. Do tej pory HD zagrało z takimi kapelami jak Thy Art Is Murder, Lorna Shore, Suicide Silence, TesseracT, Fallujah, Vader, Antigama, My Autumn, Within Destruction czy Traitors. HD wydało w 2016 roku swój debiutancki album pt. “Innerception”, natomiast w kwietniu 2022 roku ukazała się kolejna płyta zatytułowana „Disobedience Manifesto”. W 2024 ukazał się singiel pod tytułem „Lifeless Silhouettes”.
-
Six Steps Forward
Modern Hardcore
Six Steps Forward (SSF) to pięcioosobowy zespół pochodzący z Krakowa, którego historia sięga 2012 roku. Już od samego początku zespół skupił się na koncertowaniu w Polsce i za granicą, zapewniając sobie miejsce pośród najbardziej doświadczonych zespołów „core” w kraju. Przez 12 lat aktywności zespół ewoluował z każdym nowym wydaniem, co można zauważyć w ich muzyce. Od oldschoolowego brzmienia przypominającego mix Terror oraz Comeback Kid, po modernistyczne połączenie wczesnego The Ghost Inside i H2O.
Zespół składa się z pięciu przyjaciół, których łączy pasja do muzyki różnorodnych gatunków, ale głównym spoiwem ich podejścia do muzyki jest idea hardcore, co nie zmieniło się przez lata.
SSF definiuje nowoczesny hardcore jako mieszankę szybkich i chwytliwych rytmów hardcore, wzbogaconą metalcore’owymi elementami oraz tekstami o głębokim, osobistym przesłaniu. Ich muzyka charakteryzuje się ciężkimi breakdownami, które dosłownie wstrząsają słuchaczami. To właśnie te energetyczne i mocne fragmenty są znakiem rozpoznawczym zespołu. SSF dąży do dzielenia się pozytywnymi wibracjami i brutalną energią z wszystkimi, którzy czerpią radość z subkultury core i jej muzyki.
-
From Today
Hard Core/Metal
W swoich tekstach chcą zachęcić do przekształcania trudności i cierpienia w źródło siły i dumy. Podkreślając jednocześnie znaczenie wsparcia społeczności i jedności w dążeniu do celów. Chcą promować życie w zgodzie z własnymi przekonaniami i wartościami, niezależnie od presji zewnętrznej. Wzywając do aktywnego działania, brania odpowiedzialności i nieustannego samodoskonalenia, mają nadzieję skłonić słuchaczy do refleksji nad naturą ludzką, własnymi wyborami i poszukiwania prawdy. Utwory na „Wearing Scars Like a Crown” zagłębiają się w perspektywy, obejmując wszystko od lojalności i autentyczności, które przejęli z hardcore 'a, po ich najbardziej introspekcyjne dokonania. To manifest, który przedstawia przekonania FROM TODAY.
-
Jolly Roger
heavy metal
Jolly Roger – metalowa formacja ze Stalowej Woli. Muzyczny tygiel, w którym wyraziste gitarowe riffy, charyzmatyczny wokal i bijąca mocnym rytmem perkusja, tworzą wyborną, metalową mieszankę. Czteroosobowy skład serwuje publiczności niezapomniane, energetyczne granie, w którym pobrzmiewa uwielbienie dla twórczości weteranów metalowej sceny. Kapela od lat koncertuje na klubowych scenach Podkarpacia i Małopolski. Jolly Roger to również finalista Konkursowego Przeglądu Kapel “Rockowa Noc 2024”.
-
Uulliata Digir
Avant-garde metal
Zespół założony w 2022 roku w Poznaniu. Gramy awangardową i niekonwencjonalną muzykę z pogranicza ekstremalnego metalu, w której oprócz standardowego instrumentarium wykorzystujemy żeńskie wokale, trąbkę i synthy. W styczniu 2025 roku ukazał się nasz debiutancki album self-titled. Teksty napisane są w stworzonym przez nas języku inspirowanym językiem sumeryjskim. Na naszą twórczość wpływ mają takie zespoły jak: Imperial Triumphant, Oranssi Pazuzu, Ulcerate, Neurosis, Tides From Nebula, Igorrr.
„Uulliata Digir” opowiada historię inspirowaną dawnymi dziejami ludzkości — historią tak starą, że nie mamy szans poznać jej prawdziwego oblicza. Tchnęliśmy życie w pradawną ludzką cywilizację oraz cywilizację „bogów”, które niegdyś, być może, żyły na Ziemi w harmonii, aż do zagłady, która mogła być karą za zło wyrządzone sobie nawzajem i naszej planecie.
-
TOŃ
STONER / PSYCHODELIA / POST-PUNK /POST-METAL / DARK-FOLK
Przedsiębiorca z branży pogrzebowej, prawnik od prądu, nauczycielka śpiewu, tatuś polskiego stonera i tłumacz z MTV schodzą do piwnicy z czaszką jelenia na ścianie, fotografiami zmarłych dawno temu ludzi, organami Technicsa i toną innych, mniej lub bardziej dziwnych instrumentów, żeby wspólnie tworzyć muzykę z pogranicza jawy i snu, w której ciężar i gardłowy krzyk mieszają się z harmonią, wyrazistym kobiecym wokalem i subtelnością.
Ich wspólna podróż muzyczna rozpoczęła się pod koniec 2021 roku, z inicjatywy Kuby i Roberta, do których w kolejnych miesiącach dołączali Wojtek, Monika i Jagoda. Zespół wydał własnym sumptem debiutancki album pt. „Korzenie” w czerwcu 2024 roku. Na płycie znajdą się utwory nie dające się jednoznacznie sklasyfikować gatunkowo, łączące elementy stonera, psychodeli czy post-punka z motywami ludowymi i leśnymi aż po metalową ekstremę. Każdy utwór jest inny, każdy opowiada inną historię, ale w każdym przebija się zagubienie człowieka we współczesnym świecie, tęsknota za jednością z innymi ludźmi i przyrodą oraz pragnienie znalezienia swojej drogi w nawale przeciwności.
Od wydania “Korzeni” pojawiliśmy się w MetalHammerze, Noise Magazine, TerazRocku, zagraliśmy też koncert na żywo w Antyradiu w audycji u Makaka, byliśmy na wywiadach m.in. w Polskim Radiu, Antyradiu, Radiu Gdańsk, Radiu Szczecin czy Radiu Kampus, a nasze utwory były (i nadal są) grane m.in. w Trójce czy Antyradiu i w szeregu rozgłośni internetowych. W ciągu 3 miesięcy od wydania płyty na samym YT została ona odtworzona ponad 150 tysięcy razy, cały czas ciesząc się sporym zainteresowaniem.
W listopadzie 2024 skład opuściła Jagoda Podskarbi, a zamiast niej za bębnami zasiadł Mikołaj “Miko” Malanowski. Miko grał w takich warszawskich składach jak Elvis Deluxe, Coalition, Komety czy Wij. Tak jak reszta składu kocha mech na policzku i igły we włosach.
-
Entreaty
metalcore
W 2024 roku wydaliśmy pierwszy album zatytułowany „a new defitnition of an end”.
Łączymy w nim metalcore, djent, oraz emo by wyrazić emocje
jakie mogą towarzyszyć każdemu.
Album został bardzo ciepło przyjęty przez Antyradio, Mordor radio oraz wiele innych polskich rozgłośni.